0
Zdrowo, kolorowo i absolutnie przepysznie!
0

O przepisach

Gotowanie w szybkowarze nie jest wbrew pozorom niczym przerażającym, ani skomplikowanym. Umieszczamy składniki w szczelnie zamkniętej przestrzeni i poddajemy je działaniu wysokiego ciśnienia oraz temperatury. Po upływie czasu gotowania przeprowadzamy dekompresję, czyli pozbywamy się nagromadzonego ciśnienia, otwieramy garnek i cieszymy się naszą potrawą :). Ot cała filozofia! Oszczędzamy przy tym mnóstwo czasu i energii.

Czy moje przepisy są tylko dla posiadaczy szybkowarów?

Oczywiście, że nie! Są dla wszystkich! Nie ma na tym blogu przepisu, którego nie można przyrządzić tradycyjnymi metodami. Szybkowar to jedynie środek do osiągnięcia kulinarnego celu, podobnie jak zwykły garnek. Różnica jest taka, że w szybkowarze wszystko gotuje się niesamowicie szybko, a potrawy są bardziej wartościowe i aromatyczne.

Dla przykładu: Ugotowanie gołąbków w zwykłym garnku zajmie około godzinę czasu, w szybkowarze zaś zaledwie 15 minut. Ciecierzyca do sałatki, czy hummusu z szybkowaru jest idealna po 10-12 minutach, natomiast gotowana tradycyjną metodą wymaga do 1.5 godziny. Ziemniakibigos, rosół, suszone grzyby, ryże/kasze czy żeberka ugotujesz pod ciśnieniem w niewiarygodnie krótkim czasie.


Jeśli jeszcze nie wiesz, czy warto mieć szybkowar, zapraszam Cię na stronę Zalety.

Przed rozpoczęciem gotowania koniecznie zapoznaj się ze stroną Obsługa Szybkowaru.

Masz jakieś wątpliwości lub pytania? Odwiedź nasze Forum.


Przepisy w przykładach

W każdym moim przepisie, w części Przygotowanie, natrafisz na tabelkę z:

Często będzie tylko jedna tabelka (przykład 1), czasami będzie tych tabelek więcej (przykład 2 poniżej).


Przykład 1 - przepis jednoetapowy

Kiedy w przepisie, pod tabelką, pojawi się zdanie "zamknij szczelnie garnek i gotuj zgodnie ze wskazówkami w ramce powyżej", zrób tak:

  • umieść w szybkowarze wymienione w przepisie produkty

  • dolej podaną w przepisie ilość wody (Więcej informacji TUTAJ)

  • zamknij szczelnie garnek (Więcej informacji TUTAJ)

  • ustaw zawór ciśnieniowy szybkowaru zgodnie z zaleceniami - w powyższym przykładzie: Wybór ciśnienia: Wysokie (Więcej informacji TUTAJ)

  • nastaw palnik na maksymalną moc

  • odczekaj, aż para zacznie iść równym strumieniem (Więcej informacji TUTAJ)

  • zredukuj moc palnika do 3/4 lub 1/2, aby utrzymać stały strumień pary

  • zacznij odliczać czas gotowania - w powyższym przykładzie: Czas gotowania: 5 min

  • po upływie czasu gotowania przeprowadź dekompresję szybkowaru, zgodnie z sugestią - w powyższym przykładzie: Otwieranie Garnka: Szybkie (Więcej informacji TUTAJ)


Przykład 2 - przepis wieloetapowy

W tym przypadku gotuj podobnie, jak w przypadku przepisu jednoetapowego (przykład 1 powyżej). Różnica polega na tym, że, po zakończeniu każdego kolejnego etapu, otwierasz garnek, dokładasz i/lub wyjmujesz składniki zgodnie z zaleceniami w przepisie, po czym ponownie zamykasz szczelnie szybkowar i gotujesz dalej według wskazówek z kolejnego etapu.

Czasy gotowania, a różne szybkowary i typy kuchenek

W przepisach podaję czasy gotowania, które sprawdzają się w mojej kuchni. Podobnie, jak w przypadku gotowania w zwykłym garnku, na efekt końcowy wpływ mają: ilość oraz rozmiar wykorzystanych produktów, ilość wody w szybkowarze oraz ustawienie mocy palnika podczas gotowania. Proponuję Ci czasy, które możesz wypróbować i ewentualnie dopasować do swoich standardów i potrzeb. Na kuchence gazowej oraz elektrycznej gotuje się identycznie. W przypadku indukcji skróceniu ulegnie jedynie czas potrzebny do zebrania się  w garnku ciśnienia.


Na dobry początek proponuję Ci wypróbowanie przepisów z działu Podstawy.