0
Zdrowo, kolorowo i absolutnie przepysznie!
0

Moje sugestie

1. Podczas gotowania w szybkowarze, miej zawsze pod ręką notatnik lub kartkę. Na niej możesz zanotować ważne dla Ciebie informacje jak na przykład czasy gotowania poszczególnych produktów, ich wielkość, ilość płynu w garnku, moc palnika, wielkość garnka lub cokolwiek, co uznasz za istotne. Informacje te możesz posegregować i zapisać w zeszycie, który zawsze będzie w Twojej kuchni.

2. Gotując zupy-krem, czasem użyję za dużo wody.i widzę to dopiero po ugotowaniu, gdy objętość warzyw ulegnie zmniejszeniu. Wówczas odlewam około 1 szklankę wywaru do osobnego naczynia i wykorzystuję go stopniowo podczas miksowania zupy. Tym sposobem uzyskuję zamierzony efekt - aromatyczną i pełną smaku zupę-krem. Użycie za małej ilości wody na samym początku zmusi Cię do dodania czystej, przegotowanej wody na końcu (gdyż zupa wyjdzie za gęsta), co pozbawi wywar pierwotnego aromatu i smaku.

3. Mięsa, drób i warzywa do zup szybko i krótko obsmażam na oliwie przed gotowaniem w szybkowarze. Stosuję tę metodę, gdyż lubię aromat, jaki wydziela się z podsmażonego mięsa i warzyw, co w niepowtarzalny sposób wzbogaca smak potrawy. Można oczywiście obejść się bez podsmażania i od razu wszystko zalać wodą lub wywarem.

4. Jeśli preferujesz mniej tłuste potrawy, podsmażaj mięso najpierw np. na patelni, po czym przekładaj do szybkowaru już podsmażone i osuszone papierowym ręcznikiem. Tłuszcz z patelni wylej i tyle. Robię tak w przypadku tłustych mięs.

5. Para rozjaśnia kolor. Jeśli chcesz, aby Twoje mięso miało intensywniejszy kolor po ugotowaniu, podsmaż je nieco bardziej przed gotowaniem.

6. Nie marnuję jedzenia! Dlatego też generalnie moje potrawy powstają z tego, co mam w danej chwili w spiżarni. Wywary z gotowania w szybkowarze warzyw, czy mięs, zachowuję na później np. zamrażam. Wykorzystuję je w sytuacjach kryzysowych :-) 

7. Jeśli czarny pieprz, to tylko świeżo mielony! Wierzcie mi, smaku i aromatu takiego pieprzu nie da się zastąpić tym z paczki. Jeśli nie masz młynka do mielenia pieprzu, użyj moździerza. Jeśli nie masz ani tego, ani tego, rozetrzyj ziarna pieprzu na desce dużą, najlepiej drewnianą, rączką noża. Gotowe!

8. Do pojemników z roślinami strączkowymi (fasolkami, soczewicą, grochem) i ziarnami zbóż włóż karteczki z wypracowanymi i dostosowanymi do Twojego szybkowaru sposobami gotowania.

Przykładowo: 

Ciecierzyca. Czas moczenia: 12 godz., Czas gotowania: 12 min, Ciśnienie: Wysokie, Otwieranie garnka: Szybkie (przepis na ciecierzycę znajdziesz tutaj)

W ten sposób zaoszczędzisz czas na przypominanie sobie, w jaki sposób gotuje się dany produkt, zwłaszcza, gdy nie jest on w Twojej kuchni stałym bywalcem. W świecie szybkowarów drobne różnice w czasie gotowania mają ogromny wpływ na jakość finalnej potrawy. Dlatego też dobrze wypracowany przepis jest na wagę złota.